A mesterséges intelligencia témakörét tekinti át ez az egyetemi tankönyvként használt kötet, mely szerte a világon, így Magyarországon is számos egyetemi tantárgy anyagát képezi.
A kognitív pszichológia, a számítástudomány, a klasszikus matematika és a formális nyelvészet határterületein létrejött új tudományág: a mesterséges intelligencia (MI).
A könyv fő célja az MI-kutatás elmúlt 50 évében és a kapcsolódó területeken az elmúlt kétezer évben született gondolatok átadása. A kötet a mesterséges intelligencia témakörében az utóbbi években megjelent egyik legszínvonalasabb és legnépszerűbb alapozó könyv második, átdolgozott kiadásának fordítása.
Számos egyetemi tantárgy és kurzus anyagát képezi szerte a világon, így Magyarországon is. Fő egységesítő motívuma az intelligens ágens koncepciója - az MI egyszerűen a környezetüket észlelő és cselekvő ágensek tanulmányozása.
A mesterséges intelligencia nagyon nagy tudományterület, és a szerzők megkísérlik e területet teljes szélességében feltárni, felölelve a logikát, a valószínűség-számítást, a folytonos matematikát, az érzékelést, a következtetést, a tanulást, a cselekvést, valamint mindent a mikroelektronikától a világűrt kutató robotokig.